Esra Berkman

1980 yılında doğan Esra Berkman, Yıldız Teknik Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Toplulukları Programı “Kanun” dalından Prof. Ruhi Ayangil’in öğrencisi olarak 2004 yılında mezun olmuştur. Medimuses tarafından 2003 yılının Ocak ayında Beyrut’da düzenlenen “International Qanun Meeting”e kursiyer olarak katıldı. Bu organizasyon çerçevesinde Apostolos Tsardakas, Imane Homsy, Emile Haddad ve Erol Deran’ın ustalık sınıflarına devamla sertifika aldı. Beyrut’da Saint Joseph Hall’de ilk dinleti sunumunu yaptı.

YTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisansı’nı “Kanun Çalmayı Otodidakt Yöntemle Öğrenmiş Beş Kanunçaların Görüş ve Yaklaşımları Bağlamında 20. Yüzyıl Kanun Sanatına Bakış” başlıklı tez çalışmasıyla 2007 yılında tamamlamıştır. Aynı üniversitede Sanatta Yeterlik Programı’nı “Kanun Virtüözü, Besteci ve Eğitimci Haçatur Avetisyan (1926-1996) ve Kanun Çalgısı Özelinde Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde Müziğin Dönüşümü” başlıklı tez çalışmasıyla 2012’de tamamlamıştır. Bu bağlamda Haçatur Avetisyan’ın en iyi öğrencileri Gümrü Konservatuarı Öğretim Üyesi Doç. Anahit Valesian ve Erivan Komitas Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Karine Hovanessian ile Ermeni kanun repertuarı üstüne çalışmıştır.

Esra Berkman’ın Prof. Ruhi Ayangil ile beraber yayınladıkları, “Kuruluşundan TRT Dönemine Kadar İstanbul ve Ankara Radyolarında Türk Makam Müziği” konulu, Akademik Araştırmalar Dergisi’nin 42. ve 46. sayılarında yayınlanan iki adet uluslar arası alan indeksli makalesi bulunmaktadır. Berkman, 2004 yılı Aralık ayından beri, Ruhi Ayangil yöneticiliğinde ve Ayşen Kaya Karabıyık asistanlığında gerçekleştirilen, 2010’da dokuzuncusuna ulaşan “Kanun Çevresi” toplantılarını düzenlemiştir.

Berkman, Aralık 2007’te Nevzat Sümer’ın sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilen "Şimdi Hatırda Mıdır?" adlı “Şarkılar ve Saz Eserleri” CD projesinde kanun çalmıştır. Berkman, 2004-2009 yıllarında YTÜ Cumhuriyet Korosu’nda repetitör olarak; 2006–2008 yıllarında Ayangil Türk Müziği Orkestrası’nda kanunçalar olarak görev almıştır. 2006–2007 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın seslendirdiği Selman Ada’nın Ali Baba ve Kırk Haramiler Operası’nda kanun partisini çalmıştır. Haçatur Avetisyan’ın kanun piyano için bestelediği eserlerini, kurduğu Kanun & Piyano İkilisi ile yurtiçi ve yutdışında pek çok kez seslendirme imkânı bulmuştur. Berkman’ın isteği üzerine, Tolga Zafer Özdemir, Enis Gümüş ve Uğraş Durmuş’un aralarında bulunduğu üç genç çağdaş besteci “Kanun & Piyano İkilisi” için eser bestelemiş ya da uyarlamışlardır. İkili, 21 Nisan 2010'da YTÜ Vedat Kosal Müzik Araştırmaları Merkezi'nde orkestra şefi Nvart Andreassian'ın yönettiği oda müziği ustalık sınıfından sertifika almıştır.

Berkman, Diskant Ensemble adlı çağdaş müzik topluluğuyla, Nisan 2009’da İTÜ MİAM İlhan Usmanbaş Salonu’nda, Hasan Uçarsu’nun “Eski İstanbul’un Arka Sokaklarında” adlı oda müziği yapıtının kanun partilerini çalmıştır. Ayrıca, 2010’da kurulan İstanbul Çağdaş Müziği Topluluğu’nda kanun çalmakta olup, bu toplulukla, piyanist Birsen Ulucan’ın “Masallar, Rüyalar, Fısıltılar” başlıklı CD çalışmasında, besteci Evrim Demirel’in “Anadolu’dan Dört Halk Türküsü” adlı eserinin kanun partilerini çalmış ve bu toplulukla Nisan 2011’de Borusan Müzik Evi’nde konser vermiştir. Berkman, 2011 yılı itibariyle “Kanun ve Piyano İkilisi” olarak piyanist Nazlı Işıldak ile yurtiçi ve yurtdışı konser çalışmalarına devam etmektedir.

Nazlı Işıldak

1990 yılında kabul edildiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu. Lisans devresinde piyanist-besteci Mehmet Okonşar’la çalıştı. 2000 yılında devlet bursuyla gittiği Hollanda Roterdam Konservatuvarı’nda Prof. Aquiles Delle-Vigne’in sınıfına kabul edildi. 2004’teki mezuniyetinin ardından Tilburg’da Prof. Jan Gruithuizen ve Jelena Bazova ile master çalışmalarını 2007’de tamamladı ve ‘Konsertist’ diplomasını yüksek başarıyla almaya hak kazandı. Nazlı Işıldak yüksek lisans eğitimi süresince Sanko Holding tarafından desteklenmiştir.

Yine aynı yıllarda eş zamanlı olarak Brüksel’de ‘La Petite Chapelle d’Argenteuil’ de Muhittin Demiriz’le çalışmalar yürüttü. Eğitimi döneminde Rotary Klübü’nün düzenlediği profesyonel yetenek yarışmalarında 'Rotary Özel Ödülü' ve 'Birincilik' ödüllerini aldı, TRT Kurumu için çeşitli kayıtlar yaptı. Avrupalı müzisyenlerle birlikte ikili ve üçlü gruplarla verdiği oda müziği konserlerinin yanı sıra çeşitli solo resitaller yaptı. Avusturya’da ‘Mozarteum Akademi’ başta olmak üzere birçok ustalık sınıfına katıldı. Roterdam Konservatuvarı’ndaki eğitimi süresince piyano pedagojisi dersleri de alan piyanist uzun yıllardır her yaş ve seviyeye yönelik piyano dersleri vermektedir.

2007 yılında yurda döndükten sonra Istanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ders vermeye başlayan Nazlı Işıldak 2010 yılında Andantino Müzik Evi'ni kurdu. Işıldak, 2011 Ekim ayı itibariyle “Kanun ve Piyano İkilisi” bünyesinde ve Esra Berkman ile konser çalışmalarını yürütmektedir.